BarkerBille z powodzeniem zapewnia klientom rysunki 3D ich nowego wentylatora w ciągu zaledwie 15 minut od złożenia zamówienia.

Artykuł z: Jern og Maskinindustrien, May 6, 2016, no. 8.

by Simon Dinsen Hansen

PROCES TECHNOLOGICZNY: Producenci maszyn oraz projektanci mają zawsze zapewnioną szybką odpowiedź podczas zamawiania wentylatora z BarkerBille w Ballerup.
BarkerBille opracował moduł 3D, który automatycznie generuje trójwymiarową wizualizację zamawianego wentylatora z uwzględnieniem konkretnych potrzeb klienta takich jak wielkość, wydajność, zastosowanie oraz wymogi sanitarne.

Klienci BarkerBille z przemysłu przetwórczego i spożywczego są bardzo zadowoleni z tej możliwości.

“Nasi klienci to firmy budujące duże zakłady produkcyjne, które wykorzystują powietrze w swoich procesach technologicznych. Podczas fazy projektowania inżynier potrzebuje trójwymiarowego modelu wentylatora aby kontynuować pracę. Musi on znać dokładne wymiary, a dzięki nam otrzymuje model 3D w ciągu 15 minut.”, mówi Flemming Bille, General Manager of BarkerBille.
Ten krótki czas pomiędzy pierwszym kontaktem a konkretnym rysunkiem jest bardzo ważny, podsumowuje menedżer który posiada dyplom z inżynierii mechanicznej oraz MBA.
“W tej chwili mamy przewagę nad konkurencją, ponieważ możemy zapewnić naszym klientom rysunki konkretnego modelu bardzo szybko. Dzięki temu nasi klienci mogą znacznie zaoszczędzić na kosztach inzynieryjnych, ponieważ od samego początku projektu otrzymują dokładny model wentylatora. Do tej pory sporządzenie dokładnego trójwymiarowego modelu trwało 2 dni i wymagało sporządzenia umowy.” wyjaśnia Flemming Bille.

Produkcja w oparciu o dokumentację 3D
Dziś BarkerBille jest częścią Moldow A/S i specjalizuje się w produkcji wentylatorów przeznaczonych do zastosowań sanitarnych.

Gdy klient zamawia wentylator, jego pozdzespoły produkowane są przez poddostawców z Polski i Ukrainy. Wykorzystanie technologii 3D ma w związku z tym wiele zalet.

“Klient projektuje w oparciu o trójwymiarowy model, a my w opieramy produkcję na tym samym modelu. Oznacza to, że nasi poddostawcy wytwarzają elementy bezpośrednio na podstawie modelu zaakceptowanego przez klienta, zapewnia to precyzję i dokładność produkcji”, mówi Flemming Bille.
Obudowa wentylatora jest wysyłana do Ballerup gdzie montowany jest wirnik oraz napęd zgodnie z zaleceniami klienta, następnie gotowy wentylator przechodzi testy przed opuszczeniem fabryki.

Wirnik jest produkowany w Ballerup
Obrotowa część wentylatora, wirnik, nadal jest produkowany przez BarkerBille w Ballerup, gdzie wszystkie metalowe elementy są przygotowywane.
„Produkujemy wirniki sami ponieważ jest to serce tego co robimy, element wymagający specjalistycznej wiedzy.” mówi menedżer, który zwraca uwagę na jeszcze jeden powód dla utrzymania produkcji na miejscu. „Jeśli ograniczylibyśmy się jedynie do montażu prefabrykowanych elementów, opracowywanie nowych rozwiązań, budowa prototypów oraz niestandardowych rozwiazań byłoby trudne. Dlatego tak ważni dla nas są nasi pracownicy, monterzy i spawacze.” mówi

Model 3D: Z modułem 3D klient ma możliwość przeglądu na bieżaco wymiarów oraz wydajności wentylatora.
Zdjęcie 1: Flemming Bille, General Manager of BarkerBille, demonstruje duży wentylator przemysłowy. Obudowy wentylatorów są produkowane przez poddostawców w oparciu o dokumentację 3D. Zdjęcie: Simon Dinsen Hansen
Zdjęcie 2: Wirnik jest sercem wentylatora, elementem wymagajacym specjalistycznej wiedzy produkowanym w Ballerup. Zdjęcie: Simon Dinsen Hansen
Duże zdjęcie: Duża częśc wentylatorów BarkerBille sprzedawana jest dla przemysłu spożywczego. Zdjęcie: BarkerBille

Patrz oryginał artykułu w języku duńskim tutaj.